Pioneers in the industry, we offer rexroth proportional directional valve and rexroth 4wrpeh 6 c3 b04l-20/g24k0/a1m-816 proportional valve from India.
₹ 110958 / Piece Get Latest Price
| Material | MS |
| Power | 2 kW |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 220V |
| Valve Size | 3/8 inch |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 88760 / Piece Get Latest Price
| Medium | Hydraulic Oil |
| Control Type | Pressure Control |
| Port Size | NG06 |
| Max Pressure | 210 bar |
| Input Signal | 4–20 mA |
| Body Material | Cast Iron |
| Spool Type | Linear |
| Mounting | Subplate |
| Response Time | < 20 ms |
Minimum order quantity: 1 Piece
Integrated Electronics (OBE): The amplifier is mounted directly on the valve. This reduces wiring complexity and minimizes electromagnetic interference (EMI).
LVDT Feedback: The valve features a sub-millimeter stroke sensor (LVDT) that monitors the spool position. The onboard electronics compare the actual spool position to your 4-20mA command and adjust instantly.
Hysteresis: Extremely low ($< 0.1\%$), making it suitable for very sensitive "fine-tuning" movements in machinery.
Fail-Safe: In the event of a power loss or cable break ($I < 2$ mA), the spool moves to a defined "safety" position to prevent uncontrolled machine movement.
Navin Kumar (CEO)
Jay Hydraulic
Plot No - 2a, KH No- 485, Panch Lok, Chipiyana Buzurg
Greater Noida - 201306, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India