We are a leading Exporter of danfoss orbital motor omr 125, eton hydraulic motor, danfoss hydraulic motor, danfoss vsp 200 lsh steering unit, danfoss omp 250 hydraulic motor and danfoss omm 32 hydraulic motor from Greater Noida, India.
₹ 7200 / Piece Get Latest Price
| Motor Speed | 500 RPM |
| Rated Speed | 800 RPM |
| Material | Cast Iron |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Hydraulic Motor |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are engaged in offering Quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 33850 / Piece Get Latest Price
| Rated Speed | 1800 RPM |
| Type | Hydraulic Motor |
| Material | Cast Iron |
| Color | Blue |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 82880 / Piece Get Latest Price
| Motor Speed | 30 RPM |
| Type | Hydraulic Motor |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Single Phase |
| Size | 23mm |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Vehicle Type | Tractor |
| Product Brand | Danfoss |
| Material | Stainless Steel |
| Flow Rate | 24 LPM |
| Torque Rating | 500 Nm |
| Displacement | 200 cc |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Weight | 6 KG |
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Type | Hydraulic Motor |
| Material | Cast Iron |
| BRAND | DANFOSS |
| MADE | DENMARK |
| COLOUR | BLACK |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Series | OMM |
| Displacement | 200 cc/rev |
| Max Pressure | 250 bar |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Motor Speed | 200 RPM |
| Type | Hydraulic Motor |
| Material | Cast Iron |
| Speed Range | Up to 350 rpm |
| Country Of Origin | Denmark |
| Application | Wheel Drive, Construction Equip, Agricultural Equip, Conveyor Drive |
| shaft type | key |
| colour | black |
| model | omm 32 |
| brand | danfoss |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 17880 / Piece Get Latest Price
| Type | Hydraulic Motor |
| Material | Cast Iron |
| BRAND | DANFOSS |
| COLOUR | BLACK |
| MODEL | OMS 315 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 8300 / Piece Get Latest Price
| Type | Hydraulic Motor |
| Material | Cast Iron |
| COLOUR | BLACK |
| BRAND | DANFOSS |
| MODEL | OMP 100 |
| WEIGHT | 5KG |
₹ 32980 / Piece Get Latest Price
| Type | Hydraulic Motor |
| Material | Cast Iron |
| MADE | DENMARK |
| COLOUR | BLACK |
| SHAFT | KEY |
| WEIGHT | 25 |
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Type | Hydraulic Motor |
| Material | Cast Iron |
| colour | black |
| model | omr 100 |
| brand | danfoss |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 78500 / Piece Get Latest Price
| Rated Speed | 6000 RPM |
| Type | Hydraulic Motor |
| Material | Cast Iron |
| Color | Blue ,black |
| Mounting Type | Bent Axis Disign |
| Hydraulic Fluid | Oil |
| Weight | 22-25 kg |
| Packaging Type | Box packing |
| Design | Bent Axis |
| Usage/Application | Industrial Supply |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are engaged in offering Quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 32400 / Piece Get Latest Price
| Displacement | 100 cc/rev |
| Max Pressure | 350 bar |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Shaft Type | Keyed Shaft |
| Speed Range | Up to 1000 rpm |
| Brand | Eaton |
| Application | Material Handling, Agricultural Equip, Hydraulic Power Pack |
| Motor Type | Gear Motor |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Displacement | 40 cc/rev |
| Max Pressure | 280 bar |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Shaft Type | Keyed Shaft |
| Speed Range | Up to 300 rpm |
| Brand | Veljan |
| Application | Material Handling, Hydraulic Power Pack, Conveyor Drive |
| Motor Type | Gear Motor |
Minimum order quantity: 1 Piece
This motor is designed for heavy-duty industrial and mobile applications where high speed and high pressure are required.
| Feature | Specification |
| Series | M3B (High Pressure Vane Motor) |
| Size/Displacement | 036 (Approx. 37.1 ml/rev or 2.26 $in^3/rev$) |
| Max Continuous Pressure | 210 bar (3000 psi) |
| Max Intermittent Pressure | 240 bar (3500 psi) |
| Max Speed | 3600 RPM (at max pressure) |
| Theoretical Torque | ~0.59 Nm/bar (36 lb-in/100 psi) |
| Mounting | SAE B 2-Bolt Flange |
₹ 32400 / Piece Get Latest Price
| Motor Type | Vane Motor |
| Displacement | 395 |
| Max Pressure | 350 bar |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Shaft Type | Keyed Shaft |
| Rotation | Clockwise |
| Speed Range | Up to 300 rpm |
| Brand | Eaton |
| Application | Conveyor Drive |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 13560 / Piece Get Latest Price
| Motor Type | Orbital Motor |
| Displacement | 250 cc/rev |
| Max Pressure | 350 bar |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Shaft Type | Keyed Shaft |
| Rotation | Clockwise |
| Speed Range | Up to 500 rpm |
| Application | Agricultural Equip, Material Handling, Conveyor Drive |
Minimum order quantity: 1 Piece
👉 Typical specs (based on MR250 series):
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Type | Hydraulic Motor |
| Material | Cast Iron |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Danfoss |
| Model | Oms 400 |
| Colour | Black |
| make | Denmark |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 32500 / Piece Get Latest Price
| Rated Speed | 2000 RPM |
| Type | Hydraulic Motor |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Single Phase |
| Color | Blue ,black |
| Mounting Type | 4 bolt |
| Hydraulic Fluid | Oil |
| Weight | 24 kh |
| Packaging Type | Box packing |
| Usage/Application | Industrial machinery |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 23700 / Piece Get Latest Price
| Rated Speed | 800 RPM |
| Type | Hydraulic Motor |
| Material | Cast Iron |
| Color | Black |
| Hydraulic Fluid | OIL |
| Weight | 25 kg |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 24890 / Piece Get Latest Price
| Flow Rate(Litre/Minute) | 40 LPM |
| Power Source | DC Powered |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Head | 15 m |
Jay Hydraulic is one of the best price supplier of directional control valve *pan India delivery
₹ 120875 / Piece Get Latest Price
| Power Source | AC Powered |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Pressure | 5 Bar |
| Max Flow Rate | 50 LPH |
| Flow Rate | 10 LPM |
| Pump Type | Rotary Pump |
| Power | 1 kW |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 42800 / Piece Get Latest Price
| Rated Speed | 800 RPM |
| Type | Hydraulic Motor |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Single Phase |
| Size | 5 series 6 |
| Color | Blue |
| Packaging Type | Box |
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Displacement | 100 cc/rev |
| Power | 10-100 kw |
| Rated Speed | 500 RPM |
| Type | Hydraulic Motor |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Single Phase |
| Packaging Type | Box |
| I Deal In | New Only |
Minimum order quantity: 10 Piece
We are engaged in offering Quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 29600 / Piece Get Latest Price
| Displacement | 305 cc/rev |
| Power | 10-100 kw |
| Rated Speed | 800 RPM |
| Type | Hydraulic Motor |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type | 4 bolt |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| MADE | DENMARK |
| COLOUR | BLACK |
| SHAFT TYPE | KEY |
| MODEL | OMT 315 |
| BRAND | DANFOSS |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 49500 / Piece Get Latest Price
| Power | 4 HP |
| Usage/Application | Hydraulic Equipment |
| Power Source | AC Powered |
| Max Flow Rate | 50 LPM |
| Material | Cast Iron |
| Head | 5m |
| Color | Black |
| Type | Hydraulic |
| Displacement Version | Fixed |
| Item Code | 2038543L300 |
Minimum order quantity: 25 Piece
₹ 89580 / Piece Get Latest Price
| Power | 1.5 KW |
| Rated Speed | 500 RPM |
| Type | Gear motors |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | MS |
| Phase | Single Phase |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 16950 / Piece Get Latest Price
| Displacement | 100 cc/rev |
| Power | 10-100 KW |
| Rated Speed | 500 RPM |
| Type | Gear motors |
| Material | Steel |
| Mounting Type | OMS-80,OMS-100 |
| Packaging Type | Box |
| Pressure | 175bar , 200 bar |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Displacement | 100 cc/rev |
| Power | 10 kw |
| Rated Speed | 800 RPM |
| Type | Hydraulic Motor |
| Material | Steel |
| Size | 23mm |
| Mounting Type | 2 bolt |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 67220 / Piece Get Latest Price
| Type | Hydraulic Motor |
| Phase | Single Phase |
| Speed | 500 rpm |
| Material | Cast Iron |
| Size | 18-63 |
| Peak Press. Bar | 5100 psi(350bar) |
| Maximum Pressure | 350 bar |
Minimum order quantity: 1 Piece
Navin Kumar (CEO)
Jay Hydraulic
Plot No - 2a, KH No- 485, Panch Lok, Chipiyana Buzurg
Greater Noida - 201306, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India