Our product range includes a wide range of rexroth 4we6 j e m d 24v 230v, hydraulic proportional valve, rexroth 4wrpeh 6 c3 b12l-20/g24k0/a1m proportional valve and moog d633-4086 servo valve.
₹ 4100 / Piece Get Latest Price
| Size | ng-6 |
| Packaging Type | box |
| Media | Oil |
| Weight | 3kg |
| Warranty | 6month |
| Material | Alloy Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| colour | blue |
| make | germany |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 24050 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Valve Size | 0.5 inch |
| Media | Gas |
| Color | Grey |
| End Connection Type | Threaded |
| Automation Grade | Automatic |
| frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 89870 / Piece Get Latest Price
| Control Type | Pressure Control |
| Port Size | NG06 |
| Max Pressure | 350 bar |
| Input Signal | 4–20 mA |
| Mounting | Subplate |
| Body Material | Cast Iron |
| Spool Type | Linear |
| Response Time | < 20 ms |
Minimum order quantity: 1 Piece
Compared to the B04L model (40 L/min) discussed previously, this B12L model is designed for much finer flow control:
Rated Flow: 12 Liters per minute. This allows for extremely granular movement of cylinders or motors, providing high resolution in low-speed applications.
Sleeve and Spool Design: The spool is housed in a hardened sleeve, which ensures a long service life and maintains precision even under high-cycle conditions.
Integrated Electronics (OBE): The onboard amplifier takes the 4-20mA signal and translates it into a precise spool position. It also monitors the LVDT (Linear Variable Differential Transformer) to ensure the spool is exactly where the command signal dictates.
The A1 interface uses a "live zero" for safety and direction:
12 mA: The valve is in the center/neutral position (No flow).
12 mA → 20 mA: Spool moves to provide flow from P to A and B to T.
12 mA → 4 mA: Spool moves to provide flow from P to B and A to T.
< 4 mA (e.g., 0 mA): Indicates a cable break or power loss. The valve will automatically move to its "fail-safe" position.
₹ 140809 / Piece Get Latest Price
| Flow Capacity | 75LPM |
| Response Time | 12MS |
| Control Signal | ±10 V |
| Brand | Moog |
| Media | Oil |
| Model Name/Number | D633-4086 |
| Color | Blue |
| Packaging Type | Box |
| Power | Hydraulic |
| Usage/Application | Industrial |
| Weight | 7-8 kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
| Parameter | Typical Series Value |
|---|---|
| Rated flow (per land) | Up to ~40 L/min @ Δp 35 bar |
| Max flow | ~75 L/min |
| Max operating pressure | Ports P/A/B: 350 bar |
| Step response time | ≈12 ms |
| Input command | ±10 V, ±10 mA, 4–20 mA |
| Supply voltage | 24 V DC |
| Mounting | ISO 4401 Size 03 (NG6) |
Navin Kumar (CEO)
Jay Hydraulic
Plot No - 2a, KH No- 485, Panch Lok, Chipiyana Buzurg
Greater Noida - 201306, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India