Offering you a complete choice of products which include rexroth a4vg variable displacement axial piston pump.
₹ 168000 / Piece Get Latest Price
| Flow Rate(Litre/Minute) | 40 LPH |
| Usage/Application | Industrial |
| Power | 5 HP |
| Power Source | Hydraulic Drive |
| Material | Mild steel |
| Max Flow Rate | 300 LPM |
| Flow | 119 l/min |
| Maximum Pressure | 450 bar |
| Color | Blue |
| Displacement Geometric Per Revolution | 28 cm3 |
| Maximum Speed | 4250 rpm |
| Torque | 178 nm |
| Weight | 30 kg |
| Warranty Period | 12-18 Months |
Minimum order quantity: 1 Piece
Displacement:40-125 ml/rFlow:160-356 l/minMax pressure up to 450 barFeatures:Axial Piston variable displacement pump of swashplate construction for hydrostatic pressure in closed circuit transmission. The flow is proportional to the drive speed and displacement and can be adjusted steplessly. Output flow increases from zero to maximum with swashplate swing angel. When the swashplate preses through the neutral position, the hydraulic oil flow direction will change smoothly. A variety of highly compatible control device, provideing various control and adjustment functions. Each high pressure side is equipped with two reliefe valves to prevent hydrostatic transmission (pump and motor) overload.
Navin Kumar (CEO)
Jay Hydraulic
Plot No - 2a, KH No- 485, Panch Lok, Chipiyana Buzurg
Greater Noida - 201306, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India