We are a leading Exporter of yuken hydraulic pump and yuken svpf 30+30 hydraulic pump from Greater Noida, India.
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Pressure | 15 Bar |
| Motor Speed | 3000 RPM |
| Installation/After Sales Service | Not Provided |
| Packaging Type | Box |
| Warranty Period | 6-12 Months |
| Head | 0-5 m |
| Motor Horsepower(HP) | 2 HP |
| Motor Horsepower | 3 HP |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 18700 / Piece Get Latest Price
| Series | SVPF |
| Pump Type | Vane Pump |
| Displacement | 16 cm³/rev |
| Max Pressure | 160 bar |
| Control Type | Pressure Comp |
| Application | General Industry, Injection Moulding, Press |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Origin | Taiwan |
Minimum order quantity: 1 Piece
Since this is a double pump, each section has the characteristics of a standard SVPF-30 unit:
| Feature | Specification (Per Section) |
| Series | SVPF (Variable Displacement Vane) |
| Displacement | 16.7 $cm^3/rev$ |
| Max Flow (at 1800 RPM) | 30 L/min (Total 60 L/min for both) |
| Pressure Adjustment Range | Typically 10 to 70 bar (depends on the model code) |
| Speed Range | 800 – 1800 RPM |
| Rotation | Clockwise (standard) |
Navin Kumar (CEO)
Jay Hydraulic
Plot No - 2a, KH No- 485, Panch Lok, Chipiyana Buzurg
Greater Noida - 201306, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India