Offering you a complete choice of products which include hydraulic pressure control pump, yuken y5 hydraulic van pump, ac powered hydraulic vane pump, 2000 rpm, bosch racing psv silent vane pump, hydraulic gear pump and daikin hydraulic piston pump.
₹ 29670 / Piece Get Latest Price
| Pump Type | Hydraulic Pump |
| Displacement | 45 cc/rev |
| Max Operating Pressure | 350 bar |
| Power Source | AC Powered |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Pressure | 30 Bar |
| Flow Rate | 10 LPM |
| Power | 100 W |
| Usage/Application | For Truck |
| Motor Speed | 1000 RPM |
| Material | Cast Iron |
Minimum order quantity: 25 Piece
₹ 7800 / Piece Get Latest Price
| Motor Horsepower(HP) | 5 HP |
| Pump Type | Hydraulic Pump |
| Displacement | 190 cm |
| Power Source | DC Powered |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Motor Horsepower | 7.5 HP |
| Pressure | 30 Bar |
| Flow Rate | 70 LPM |
| Usage/Application | Automotive Industry |
| Motor Speed | 1000 RPM |
| Material | Cast Iron |
| Frequency | 50 Hz |
| Weight | 1kg |
| Phase | 1 |
| Brand | Yuken |
| Model | Y5 |
Minimum order quantity: 25 Piece
₹ 30500 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Prize Range Rs.5000 to 18000 /unit |
| Type | Rotary Vane Pump |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Discharge | 50-70 litre/hr |
| Number Of Stages | Single Stage |
| Material | MS |
| Warranty Period | 0-6 Months |
| Max. Speed | 2000 RPM |
| Power | 2 HP |
| Packaging Type | Box |
₹ 16500 / Piece Get Latest Price
| Max Flow Rate(Litre/Min) | 50 LPM |
| Usage/Application | Industrial |
| Fuel Type | Diesel |
| Voltage | 220V |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Flow Rate | 25 LPM |
| Body Material | Cast Iron |
| Mounting Type | SAE A 2-Bolt |
| Pump Configuration | Single Stage |
| Usage/Application | Tractor & industrial |
| Application | Mobile Hydraulics |
| Weight | 5 kg |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 83650 / Piece Get Latest Price
| Flow Rate | 20 LPM |
| Country of Origin | Made in India |
| MADE IN | JAPAN |
| MATERIAL | CAST IRON |
| BRAND | DAIKIN |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 94280 / Piece Get Latest Price
| Power Source | AC Powered |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Pressure | 10 Bar |
| Max Flow Rate | 50 LPH |
| Flow Rate | 10 LPM |
| Pump Type | Rotary Pump |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 85000 / Piece Get Latest Price
| Pump Type | Centrifugal Pump |
| Displacement | 63 cc/rev |
| Max Operating Pressure | 280 bar |
| Brand | Tokimec |
| Power Source | DC Powered |
| Usage / Application | Agriculture Field |
| Automation Grade | Manual |
| Pump Configuration | Single Pump |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Pressure | 5 Bar |
| Flow Rate | 20 LPM |
| Shaft Type | Splined |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 14150 / Piece Get Latest Price
| Power Source | DC Powered |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Pressure | 10 Bar |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Flow Rate | 20 LPM |
| Pump Type | Centrifugal Pump |
| Power | 2 kW |
| Usage/Application | Industrial |
| Motor Speed | 1000 RPM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 125000 / Piece Get Latest Price
| Power Source | DC Powered |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Pressure | 5 Bar |
| Flow Rate(LPM) | 50 |
| Flow Rate | 20 LPM |
| Pump Type | Centrifugal Pump |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 8750 / Piece Get Latest Price
| Max Flow Rate(Litre/Min) | 50 LPM |
| Discharge | 50LPH |
| Applications | Automatic Transmission |
| Type | Hydraulic Vane Pump |
| Max Flow Rate | 30 -55 LPM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 20980 / Piece Get Latest Price
| Max Flow Rate(Litre/Min) | 40 LPM |
| Discharge | 30LPH |
| Applications | Automatic Transmission |
| Type | Hydraulic Vane Pump |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 32500 / Piece Get Latest Price
| Series | T6 |
| Pump Type | Double Vane |
| Displacement | 80 cm³/rev |
| Max Pressure | 280 bar |
| Mounting Type | Flange Mount |
| No Of Sections | Double Pump |
| Shaft Type | Keyed Shaft |
| Application | Press, Injection Moulding, Marine |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 95870 / Piece Get Latest Price
| Pump Type | Axial Piston |
| Displacement | 45 cc/rev |
| Max Operating Pressure | 350 bar |
| Brand | MOOG |
| Usage / Application | Backhoe Loader, Excavator |
| Pump Configuration | Single Pump |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Shaft Type | Keyed |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 28600 / Piece Get Latest Price
| Series | T6 |
| Pump Type | Single Vane |
| Displacement | 32 cm³/rev |
| Max Pressure | 280 bar |
| Mounting Type | Flange Mount |
| No Of Sections | Single Pump |
| Shaft Type | Splined Shaft |
Maximum Operating Pressure: 240 bar (3500 PSI) — Note: This is a high-pressure rating for a vane pump, made possible by the "D" size frame.
Maximum Speed: 2200 RPM (at standard atmospheric inlet pressure).
Minimum Speed: 600 RPM.
Theoretical Flow at 1200 RPM: ~174.8 L/min (46.2 GPM).
Theoretical Flow at 1800 RPM: ~262.2 L/min (69.2 GPM).
Mounting Interface: SAE-C 2-bolt (J744c standard).
₹ 13200 / Piece Get Latest Price
| Max Flow Rate(Litre/Min) | 20 LPM |
| Discharge | 15LPH |
| Applications | Supercharging |
| Type | Hydraulic Vane Pump |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Number Of Stages | Single Stage |
| Frequency | 50 Hz |
| Warranty Period | 6 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
We are engaged in offering Quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 13060 / Piece Get Latest Price
| Power | OIL |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
| Country of Origin | Made in India |
| COLOUR | BLACK |
| SHAFT TYPE | KEY/SPLINE |
| make | Veljan |
| use | commercial & Industrial |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 31000 / Piece Get Latest Price
| Pump Type | Rotary Pump |
| Power | HYDRAULIC |
| Usage/Application | INDUSTRIAL/ COMMERCIAL |
| Material | CAST IRON |
| Color | BLACK |
| Item Code | 8413 |
| Weight | 23-25 KG |
| Packaging Type | BOX |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are engaged in offering Quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 14500 / Piece Get Latest Price
| Pressure | 10 Bar |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Flow Rate | 10 LPM |
| Pump Type | Rotary Pump |
Minimum order quantity: 10 Piece
We are engaged in offering Quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 29500 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Jcb |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 45486 / Piece Get Latest Price
| Pump Type | Rotary Pump |
| Power Source | AC Powered |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Pressure | 5 Bar |
| Motor Horsepower | 2HP |
| Flow Rate | 10 LPM |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 49960 / Piece Get Latest Price
| Motor Speed(Revolution/Min) | 1000 RPM |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Iron |
| Packaging Type | Box |
| Warranty Period | 6-12 Months |
₹ 126000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Moog |
| Model Name/Number | D633-313B |
| Valve Type | Servo valve |
| Color | Blue,black |
| Packaging Type | Box |
| Power | Hydraulic |
| Usage/Application | Industrial |
| Weight | 6-7 kh |
| Warranty | 06 month |
| I Deal In | New Only |
₹ 255000 / Piece Get Latest Price
| Motor Speed(Revolution/Min) | 3000 RPM |
| Flow Rate | 60 LPM |
| Pump Type | Radial Piston Pumps |
| Power | Hydraulic |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are engaged in offering Quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 38230 / Piece Get Latest Price
| Motor Speed(Revolution/Min) | 2000 RPM |
| Power Source | AC Powered |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Pressure | 5 Bar |
| Flow Rate | 10 LPM |
| Pump Type | Rotary Pump |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 78548 / Piece Get Latest Price
| Discharge Range | 30 LPH |
| Nominal Pressure | 210 |
| Maximum Pressure | 220 |
| Maximum Speed | 2550-2600 RPM |
| Weight | 28-30 KG |
| Material | Castiron |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Navin Kumar (CEO)
Jay Hydraulic
Plot No - 2a, KH No- 485, Panch Lok, Chipiyana Buzurg
Greater Noida - 201306, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India