Pioneers in the industry, we offer yil pg1-084-p-1-p-b-r-3080 hydraulic gear pump, pgh5-3x/063lr11vu2 rexroth gear pump and azpw21022rqrxxmbs0593 gear pump from India.
₹ 4760 / Piece Get Latest Price
| Pump Series | PG1 |
| Displacement | 81–100 cm³/rev |
| Max Pressure | 180 bar |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Shaft Type | Keyed Shaft |
| Port Size | 1/2 inch |
| Pump Material | Cast Iron |
| Application | Industrial Hydraulic |
| Origin | India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 154000 / Piece Get Latest Price
| Pump Series | PGH5 |
| Displacement | 61–80 cm³/rev |
| Max Pressure | 300 bar |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Shaft Type | Keyed Shaft |
| Port Size | SAE 1/2 |
| Pump Material | Cast Iron |
| Application | Industrial Hydraulic |
| Origin | Germany |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6550 / Piece Get Latest Price
| Pump Series | AZPW |
| Displacement | 6–10 cm³/rev |
| Max Pressure | 210 bar |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Shaft Type | Keyed Shaft |
| Pump Material | Aluminium |
| Application | Industrial Hydraulic |
| Origin | India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Nominal Pressure ($P_n$): Up to 250 bar (3625 PSI).
Maximum Pressure ($P_{max}$): Up to 280 bar (Intermittent).
Maximum Speed: Approximately 3000 RPM.
Minimum Speed: 500 RPM (to maintain volumetric efficiency).
Flow Rate at 1500 RPM: Approximately 33.7 L/min.
Navin Kumar (CEO)
Jay Hydraulic
Plot No - 2a, KH No- 485, Panch Lok, Chipiyana Buzurg
Greater Noida - 201306, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India